Governors

 

The work of the Governing Body

The governing body at Grangefield School focuses its time and energy on the challenges and opportunities for school improvement. The board of governors operate at a strategic level to govern the school; leaving the Headteacher and senior school leaders responsible and accountable to the governing body for the operational day to day running of the school.

The board of governors will focus on 3 core functions:

  • Setting the vision, ethos and strategic direction of the school
  • Holding the Headteacher to account for the educational performance of the school
  • Ensuring financial resources are used and spent well

Structure

At Grangefield School the governing body board formally reconstituted in 2015. The board of governors now comprises:

  • 4 parent governors (elected by other parents at the school),
  • 1 local authority governor (nominated by the Local Authority and appointed by the governing body),
  • 5 co-opted governors (appointed by the governing body),
  • 1 staff governor (elected by the school staff), and
  • the Headteacher.

Governors are volunteers, who serve a term of office of 4 years, and should have the skills knowledge and experience the governing body needs to be effective and contribute to the success of the school.

Governors are supported by Mrs Lee, the clerk to the governing body.

They meet as a full governing body at least once a term, i.e. 6 times per year. At the first meeting in each academic year the Chair and Vice Chair are elected. The structure and membership of the committees is also considered and reviewed.

Committees

In addition to the full board of governors, to aid effective governance, 3 committees have been established on which various governors with specific skills sit. The full governing body delegate particular roles and responsibilities to these committees:

  • Resources

Its remit includes the good use of money allocated to the school budget, monitoring actual spend and the impact this is having. It oversees staffing, including the recruitment, performance management of the Headteacher and staff training and development. It also deals with the school premises, including site development and grounds matters.

  • Curriculum and Standards

Its remit includes the monitoring of the national curriculum and raising the standards achieved by the school pupils. It closely monitors groups within the school community, looking at progress being achieved and the progress towards the targets set within the school development plan.

  • Community

Its remit includes developing the ethos and values of the school, behaviour policies and the school in the wider world. It also seeks to ensure the views of pupils, parents, staff and the wider community is heard.

Contacting the governors

The governors work closely with the Headteacher, senior school leaders and all other members of staff. The governors regularly attend school assemblies and events and parent governors can often be found at the start or end of the school day.

Please get to know the governors and feel free to approach them (look for the green lanyards).

The chair of governors can always be directly contacted via email or alternatively please leave a message with the school office. We welcome all views and comments about the school.

If you are interested in becoming a governor, please do not hesitate to let the school know. We will be happy to give you more information to help you clearly understand the role of a governor at Grangefield School.

Our Governors

Mr Colin PeCP Passacey Chair of Board of Governors (Co-opted Governor) 

Term: 16.3.2015-15.3.2019 – Appointed: 2000

email: chair@grangefield.gloucs.sch.uk

Colin was appointed a parent governor when the school opened in Sept 2000 and became a Local Authority governor in Sept 2012.  In Sept 2015 Colin became a co-opted Governor.  Colin’s family have always lived in Bishops Cleeve.  His wife, Alison, is a primary school Head Teacher.  His two children, both attended Grangefield School and have now moved onto Cleeve School and University.  Colin graduated from Plymouth with a degree in Environmental Science, trained with Hazelwoods and is the financial controller for Cotswold Collections Ltd, a Cheltenham based mail order company.

Committees:  Resources, and Curriculum &  Standards.

Attendance 2017-2018:  Full Governing Body 100%,  Curriculum & Standards 80% and Resources 100%.

Mr Philip (Phil) JohPJ Passnson Chair of Curriculum and Standards Committee  (Co-opted Governor)

Phil has been the nominated SEND Governor since 2008

Term:  16.3.2015-15.3.2019 – Appointed: 2004

Phil is a resident of Prestbury, married, with three sons and three grandsons.  Professionally he is a Chartered Town Planner who has worked for a number of authorities throughout the country, ending as Director of Planning for Northumberland.  On moving to Cheltenham in 1994 Phil became a lecturer in the Environment Department at the University of Gloucestershire.  Phil is now retired enjoying walking, theatre, travel and family.

Committees: Curriculum and Standards, Resources and Health and Safety.

Attendance 2017-2018:  Full Governing Body 100%, Curriculum & Standards 100% and Resources 100%.

??????????????????????????????????Mrs Karen Lewis (Head Teacher) 

Term: Whilst in Post – Appointed: 1.9.2010

Karen has been Head Teacher at Grangefield since September 2010.  Karen was previously Head at Swell and Longborough Primary Schools.  Karen entered teaching in 1986 and has taught across all key stages and abroad.  Karen is married with two sons now at sixth form and university.

Committees:  Resources, Curriculum &  Standards and Community.

Attendance 2017-2018:  Full Governing Body 100%

 

131784_120095__132341_schB_GrangeF_Staff_Hannah_Gilroy Mrs Hannah Gilroy (Co-opted Governor)

Term: 16.3.2015-15.3.2019 – Appointed: 2006

Hannah has been a teacher at Grangefield since 2004 and Deputy Head since 2011.   Hannah is currently teaching in KS1 and has taught in most Key Stage 2 classes.  Hannah has taught in two other schools, one in Gloucestershire and one in Devon.  Hannah is a keen sportswomen who runs regularly; a highlight being taking part in the London Marathon 2012.  Hannah has two young daughters.

Committees: Curriculum & Standards and Resources.

Attendance 2017-2018:  Full Governing Body 100% and Curriculum & Standards 100% and Resources 100%.

Dominique Woolley (Parent Governor)

Term: 20.11.2017-20.11.2021 – Appointed: 2017

Dominique lives in Bishop’s Cleeve and has two children who attend Grangefield. Dominique grew up on the Isle of Man and left in 1996 to study Landscape Architecture the University of Gloucestershire. After completing her degree she won a scholarship to promote the culture of the Isle of Man at the University of Idaho. During her stay in the US she visited local schools and gave talks about growing up on a small island. It was then that she became interested in education and subsequently went on to gain her PGCE, in primary education, at the University of Gloucestershire. After spending some time teaching IT skills and training staff how to use virtual learning environments at Gloscol, Dominique started work for local educational publishers Nelson Thornes. She now works as Senior Editor/Instructional designer at Haremi Ltd., a leading supplier to educational publishers around the world. Dominique believes that children should be treated as individuals and that holistic approach should be taken to ensure they thrive throughout their school life.

Committee: Community.

Attendance: 2017-2018: Full Governing Body 100%

Mr Lee Duffy (Parent Governor) 

Term: 14.5.2018-14.5.2022- Appointed: 2018

Originally from Nottingham, Lee has lived in Bishop’s Cleeve since 1999. He has one daughter at Grangefield and another in Cleeve School  (who previously attended Grangefield from reception to year 6). Lee worked at Zurich until 2003, after which he went on to establish trueology – a company specialising in data analytics and insight. Lee holds an MA in Marketing and in his spare time he enjoys playing golf and watching Cheltenham Town FC.     

Committee: Curriculum & Standards and Community.

Attendance: 2017-2018:  Full Governing Body 100% and Curriculum & Standard 100%.

Mr Ron Storey (Co-opted)

Term: 9.7.2018-9.7.2022- Appointed: 2018

Ron is married and has a daughter working in London. Since he met Ruth, his wife, in Exeter, he has done various jobs in companies, moved to different parts of the UK and been settled in Withington for the last 25 years or so. Professionally, Ron is self-employed as a Business Psychologist helping develop people and their capabilities around the world. Now semi-retired, Ron still provides Coaching to senior people in business and other organisations but also enjoys walking, travel and good food.

Committee: Resources.

Attendance: 2017-2018:  Full Governing Body 100%.

Vickie Phair (Parent Governor)

Term: 9.7.2018-9.7.2022- Appointed: 2018

Vickie lives in Bishops Cleeve and has a child at Grangefield.  After gaining a degree in psycholofy from Nottingham Trent university, her career has allowed her to gain skills and experience in marketing, market research, strategy and data analysis.  Now the Head of Insight and Consultancy services at UCAS she puts these skills to effect, using data insight and survey responses to shape its strategies, products and services.  Working at the other end of the education spectrun (UCAS is focused on Higher Education), Vickie knows exactly how important it is to raise aspiration at an early age and is therefore passionate about helping Grangefield’s pupils reach their potential, growing them into confident and successful young people, well equipped to continue their education to the next stage.

Committee: Resources.

Attendance: 2017-2018:  Full Governing Body 100%.

David Turl (Co-opted)

Term: 9.7.2018-9.7.2022- Appointed: 2018

David currently resides in Gloucester and works as a civil servant for the Ministry of Defence/Royal Air Force based at Air Command where he is the Data Protection and Information Policy specialist. David has been a civil servant since 1988 and he has vast experience in a number of governance roles within the public sector, including Internal Audit, Finance and Corporate Governance. David has previously been a Parent-Governor (4 years) and a Community Governor (3 years) at the school his daughter attended in Gloucester.

Committee: Resources & Community.

Attendance: 2017-2018:  Full Governing Body 100%.

Miss Kate Bennett (Staff Governor)

Term: 25.9.2018-25.9.2022 – Appointed: 2018

Kate has been a teacher at Grangefield since 2011 and has taught in both KS1 and KS2.  Kate currently teaches in Year 2 and loves it!   Kate graduated with a B.Ed Hons from the University of Gloucestershire in 2009. She supplied at various school across Gloucestershire before completing her NQT year in Year 6 at Grangefield.  Kate is the staff governor and is currently responsible for maths, RE, SMSC and the school Owl Council.  Kate is born and bred in the Cotswolds, but is at her happiest when near the sea.

Committee: Community.

Mr Andrew Moss (Associate Member)

Term: 1.10.2016-30.9.2020 Appointed: 2012

Andrew lives in Bishops Cleeve and has two children.  Andrew grew up in Lancashire; attending University in Hull, before moving to Cheltenham in 1994, and then qualifying as an accountant.  Andrew spent 20 years working in the finance profession.  Since 2010 he has run his own accountancy business.   Andrew has been involved with the school for a number of years, helping out when he can, particularly with the school football team. He also runs a local children’s football team at Cleeve Colts.  Andrew believes that sport at school, no matter what the sport or what level it is played, should play a big part in a child’s development.  Andrew was a former Governor at Grangefield.

Committee:  Resources.

Attendance 2017-2018:   Resources 50%.

Former Governors

Aimee Williams (Parent Governor) Term: 4.10.2016-3.10.2018- Appointed: 2016. Committee: Curriculum & Standards.  Attendance: 2017-2018:  Full Governing Body 83% and Curriculum & Standard 100%.

Miss Jo Hilton (Parent Governor) (Child Protection (Safeguarding) Governor) Term: 4.10.2016-3.10.2020 – Appointed: 2016  Committee: Curriculum & Standards. Attendance 2017-18: Full Governing Body 83% and Curriculum & Standards 60%.

Mrs Davina Partridge (Parent Governor) Resigned May 2018: Term: 4.10.2016-3.10.2020- Appointed: 2016: Attendance 2017-18:  Full Governing Body 100% and  Resources 50%.  Committees: Community and Resources.

Mrs Abi Stokes (Staff Governor), Resigned Easter 2018.  Term: 4.10.2016-3.10.2020 – Appointed: 2016, Committees: Community, Attendance 2017-18: Full Governing Body 100%.

Mr Simon Edwards (Local Authority) Resigned January 2018. Term: 6.5.2016-5.5.2020  – Appointed: 2009.  Committees: Curriculum and Standards and Community.  Attendance 2017-2018:  Full Governing Body 67%, Curriculum & Standards 0%.

Mr John W.Coopey MBE Chair of Community Committee (Co-opted Governor)  Resigned January 2018 Health and Safety Governor since 2008.  Term: 16.3.2015-15.3.2019  – Appointed: 2004.  Attendance 2016-2017:  Full Governing Body 100%,  Resources 100%.

Mr Alan Cornish Chair of Resources Committee (Co-opted Governor) Resigned January 2018. Term: 16.3.2015-15.3.2019 – Appointed: 2004.  Attendance 2016-2017:  Full Governing Body 100% and Resources 100%.

Business and Pecuniary Interests

Mrs Gilroy has recorded a business interest, in the register of interests, as the spouse of the company that provides design and marketing services to the school.